15 Ocak 2017 Pazar

Hoş Geldin Yalnızlığım

Hoş Geldin Yalnızlığım

  Hani misafir istemezsin ya evinde,tek başına kalmak istersin. O an böyle sevdiğin işlerle uğraşmak, kendine vakit ayırmak, azcık kafanı dinlemek, belki de hafta içi dışarıda gezerken kapağı ilgini çektiği için aldığın, ama okumak için bir türlü vakit bulamadığın kitabı doya doya okumak istersin. Veya şöyle afilli bir sessizlik iyi gelir diye düşünürsün.Sonra, lezzetli bir yemek, yerken haz duyduğun bir tatlı, güzel bir duş ve hayallerini  yaşadığın, bitmesini istemediğin bir rüya, uyanmak istemeyeceğin bir uyku.Tamam işte daha ne olsun diye gülersin kendine. Plan yaparsın o gün bana ait. İstediğim her şeyi yapacağım o gün. Ben sadece bana aitim. Tabi sen bunları düşünürken kapı çalar. Daha hiç bir şey yapamamışsındır. Çünkü düşünmesi çok güzeldir bazı düşüncelerin. O bile yeter. Bir düşünce seni mutlu etmeye yeter işte.
Kapıyı açmak istemezsin. Beklersin öyle evde, yokmuş gibi yaparsın. Belki gider diye. Ama gitmez işte tekrar tekrar çalar o kapıyı. Evde olduğunu biliyordur çünkü. Oturduğun yerden duyduğun o zil, o kadar rahatsız eder ki seni, duymak istemezsin. Hele bir de gelenin kim olduğunu biliyorsan, gelmesini istemiyorsan.Sonra parmak ucunda yürür, kapı deliğinden bakmaya gidersin. Nefesini bile tutarsın o an, belki duyar diye. İşte o an gerçekten evde olduğunu kendine bile inkar edersin. Sanki mecbursundur o kapıyı açmaya. Ama kaçamazsın, gerçekten mecbur olmadığını inkar edemezsin kendine. Aslında bir yanın kapıyı açmak ister çünkü.
Gelen yalnızlıktır. O güzel düşünceleri  karanlığa çekmek, yemek istediğin tatlıyı, yemeği, sana zehir etmek için gelmiştir. Ne konuşur seninle, ne bir tepki verir. İstediği kadar oturur. Sanki onun evi. Yaptığın bütün planların bozulmasını seyredersin. O varken yapamazsın, mutlu olamazsın. Bazen olduğunu zannedersin. Ama o seni kandırıyordur,merak etme. Yalnızlık iyi yalan söyler,unutma bunu. Ve çok kötü bir arkadaştır. Seni senden kaçırana kadar uğraşır durur. Lütfen izin vermeyin, eğer yalnızlık kapınızı çalarsa, açın o kapıyı hoş geldin yalnızlığım diyin. Sonra içeri alın onu ve bir odaya kilitleyin. Anahtarı da camdan aşağıya atın. Yalnızlığın düşmanı kendisidir. Yalnızlık yalnız kalınca yok olur. Tek yalnız kalamayan varlık yalnızlığın kendisidir. Kendinden nefret eder çünkü. Senin yanında, sana acı çektiren yalnızlık, yalnız kalınca sana muhtaç olur. Biliyorum, yalnızlığa bile kapıyı açan o güzel insanlardansınız, ama bırakın kalsın baş başa kendisiyle. Bırakın kendi kendini yok etsin. Bırakın asırlarca çektirdiği acıları, biraz da kendi çeksin. Bırakın yok olsun, getirdiği sahte mutluluk onun olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder